Zoofizjoterapia

Zoofizjoterapia to innymi słowy rehabilitacja dla zwierząt, jest to jedna z dziedzin medycyny weterynaryjnej. Zazwyczaj stosuje się ją dla zwierząt większych niż domowe gryzonie.
Fizjoterapia psów występuje w trzech formach. Pierwszą z nich jest lecznicze stosowanie ruchu, co to oznacza? Dla psów w formie rehabilitacji stosuje się ruch są to ćwiczenia czynne lub bierne, jednakże zazwyczaj w grę chodzi bieżnia wodna. Umożliwia ona pływanie oraz wykonywanie różnych ćwiczeń w wodzie.
Kolejną metodą jest fizykoterpia, czyli fizjoterapia psów instrumentalna. Wykonuje się ją za pomocą różnych czynników takich jak temperatura, światło czy ultradźwięki.
Ostatnią metodą fizjoterapii jest wykonywanie masażu. Dokonuje go terapeuta własnymi rękoma, który prowadzi płynne i dokładne ruchy w sferach tego wymagających dotyczących aparatu ruchu zwierzęcia.
W zoofizjoterapii stosuje się powyższe zabiegi w celu poprawienia funkcjonowania i ruchomości aparatu ruchu zwierzęcia. Najbardziej podstawową i najczęściej stosowaną u psów jest wykonywanie prostego zabiegu jakim jest masaż. Stosowany jest on w celu niwelowania wszelkich bolesnych mięśni w przypadku nadwyrężenia czy naciągnięcia oraz do stymulowania rozwoju mięśni. Masaż ma wiele pozytywnych zastosowań w życiu czworonoga. Pomaga on przede wszystkim w utrzymywaniu dobrej kondycji zwierzęcia, poprawę jakości zdrowia. Zaletą jest również dodatkowy komfort psa, który przynosi masaż. Zwiększa i poprawia krążenia krwi w organizmie oraz skutecznie niweluje wzmożone napięcie mięśniowe.