Najlepsze

Czyli co by tu poczytać...

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:41

Wasze ulubione opowiadania - przy podawaniu proszę pamiętać o linku, autorze i krótkiej rekomendacji, no i oczywiście, jeśli opowiadanie znajduje się na naszym forum, proszę nie podawać linków do innych miejsc.

Prosiłabym też, żeby w miarę możliwości nie powtarzać opowiadań.
No i chyba nie ma sensu robić dwóch osobnych tematów, więc podawajcie i polskie i obcojęzyczne drarry.
Z Mackami nie ma żartów :mackigreen:

"Law school," Arthur says. "Law school gets everybody in the head. That's, you know. That's the whole point. Of law school."

Mostly, I exist in a state of denial about the denial. My head is a complex place, okay?
Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:42

[autor docelowy - narumon]

1. Nieśmiertelne"Światło pod wodą"
2. Również tłumaczenie NocnejMaryNM - "Wąż w lwiej skórze"
3. "Blemish", Mrugacza
4."Ulubione rzeczy" - miniaturka, ale niesamowicie urokliwa
5. "Karty", również miniaturka
6. "Transfigurations" by Resonant, tłumaczone przez Morien
7. "Mroczna strona światła" by Maya, tłumaczone przez Mire Natural, niestety niezakończone

I jeszcze kilka bym dorzuciła, ale teraz nie mam linków pod ręką ^^

"Law school," Arthur says. "Law school gets everybody in the head. That's, you know. That's the whole point. Of law school."

Mostly, I exist in a state of denial about the denial. My head is a complex place, okay?
Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:44

Dziwne, że tak mało osób się wypowiedziało, ten temat powinien tętnić życiem! No chyba że macie za dużo ulubionych opowiadań :wink:
A według mnie najlepsze:

Czytanka
autor: Nope
tłumaczenie: manarai
Bez sznurka, gdyż, o ile wiem, ten tekst znajduje się tylko na Mirriel w Zakazanym Lesie. W każdym razie zdecydowanie warto przeczytać. Bardzo ciężkie, bardzo trudne i bardzo piękne.

Nienawiść
autor: Maya
tłumaczenie: Książę Myszkin
Niezwykle oryginalne ujęcie tematu, no i realizm.

Lustro; Draco - ostatnie życzenie
autor: Halrloprillalar
tłumaczenie: gobuss
Dwa drabble, które bardzo mi się spodobały. Szczególnie to pierwsze.
[nie mogę tego znaleźć, ma ktoś link? A.]

Na razie tyle.

Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:45

[autor docelowy - she'sxdangerous.]

Harry Potter i Gwiazda Mroku.

Mnie to oczarowało i jestem tym wniebowzięta.

Czytałam jeszcze HP i Czarna Prawda, aczkolwiek tam związek Draco i Harry'ego przemienia się w związek Voldemorta z Harry'm ;). Trzeba przyznać, że to również było nieziemskie opowiadanie! *___*.

Czytałam, jak to nazwałyście, nieśmiertelne 'Światło pod Wodą' i mam zamiar przeczytać również 'Wąż w lwiej skórze' xD.

Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:46

[autor docelowy - Mamta]

Och, jest jeszcze kilka wartych polecenia:

W słowach kłamców, w głupców snach
autor: ayass/sayaa
Przemyślane, zaskakujące i długie.

Gryfoński Czar
autor: Andrea_Deer
Lekkie i zabawne.

Perfekcjonizm
autor: Mirabella
tłumaczenie: happinessiseasy
Miniatura, z punktu widzenia Colina.

Poza tym gdzieś w sieci wisiała moja ulubiona miniaturka - "Dear Valentine", ale najwyraźniej zniknęła (albo niedowidzę).

Miłego czytania.

Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:47

[autor docelowy - Maladie]

Eclipse

Autor: Mijan

Draco swore revenge on Harry for Lucius's imprisonment, and for once, he keeps his promise. The old rivalry turns deadly when Draco abducts Harry for Voldemort. But when Draco?s world turns upside down, the fight to save himself and Harry begins.

Chyba nie ma polskiego tłumaczenia.

Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:48

[autor docelowy - Rowan]

Zapewne istnieje jeszcze szereg opowiadań, o których warto wspomnieć, lecz na dzień dzisiejszy lista wygląda następująco:

Polskie fanfiction

1) W słowach kłamców, w głupców snach
Chociaż aspekt amnezji nie jest niczym oryginalnym jeżeli chodzi o historie związku Harry'ego i Draco, to jednak w tym przypadku dostala ona... nowe opakowanie, że tak to ujmę. Doskonale zarysowane postaci i świat, w którym egzystują. Autorka zadbała o najdrobniejsze detale, perfekcyjnie dopracowała swoją historię, tym samym pozwala nam uwierzyć w tę miłość. Zdecydowanie najlepsze Drarry pisane w naszym narodowym języku. Jedyne - jak na razie - przy którym czułam aż tak szeroki wachlarz emocji podczas czytania.

2) Nie badź zaskoczony
Tę historię cenię głównie za realizm. Według mnie najprawdopodobniejszy tok wydarzeń, który mógłby wciagnąć Draco i Harry'ego do wzajemnych - przyjaznych - interakcji. Niestety pisarka przerwała na części piątej.

Tumaczenia:

1)Światło pod wodą
Osławiona klasyka, która jednak nie jest bez wad. Świat przedstawiony wydaje się nieco płaski, jednak główną role grają tu uczucia. Maya to mistrzyni psychologii ? moim zdaniem. Wspaniale wytyczyła drogę, która podążali nasi chłopcy. Powolne wchodzenie na bardziej intymny stopień zażyłości i bezbłędny, lekki humor to atuty tego opowiadania. Cenię także fakt, że do historii włączyła wiele postaci, nie skupiając się przesadnie na głównych bohaterach. Są plusy i minusy, jednak to najlepsze Drarry, które przełożono na j. polski.

2)Srebrna Tkanina
Wiele trudu włożono w pisanie tego opowiadania. Autorka ma w głowie naprawdę sporo ciekawych koncepcji. Występuje tu duża ilość wyczerpujących, plastycznych opisów i całe morze barwnych detalików.

Oryginały:

1)Eclipse
Dzieło. Historia zdecydowanie warta przetłuaczenia. Według mnie jest to najlepsze Drarry w języku angieskim. Pomijam świetne komedie, skupiając się raczej na tematach poważnych, refleksyjnych, jednak nie typowych wyciskaczach łez. Nie znajduję w tym przypadku żadnych minusów. Doskonałe opisy, dialogi, świat przedstawiony, postaci? itd. Zarówno Draco, jak i Harry sa bardzo realistyczni, mimo że w całkowicie oryginalny sposób zaczynają przyjaźń. Tego właśnie brakowało mi w Świetle ?specyficznego tła wydarzeń. Jestem pod wielkim wrażeniem talentu dziewczyny, która stworzyła tę historię. Dla mnie to właśnie Eclipse jest swoistą klasyką Drarry.

2)Bond
Cenię za pomysł i opisy uczuć. Mimo, że występują wątki miłości fizycznej, to jednak są one dobrze umotywowane przez co nie rażą. Świetnie zarysowane przejście Dracona na drugą stronę. Lepsze widziałam tylko u Mijan. Mam nadzieję, że opowiadanie zostanie przetłumaczone, gdyż zdecydowanie jest to historia godna polecenia.

Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:49

[autor docelowy - Kuma]

Hmmm...

1. Światło pod wodą - urokliwe i przyjemne. ^^
2. Kiss me With Fire - miniaturka, jednak ściskająca serce. Nie wiem do końca dlaczego, ale ją kocham! ;p
3. Blemish - po prostu mi się podoba. xd
4. Duma i Uprzedzenie - pomimo że przerwane, to i tak cenię tego FF'a. Tak jakoś... podoba mi się. :)

A w ogóle, to temat chyba nie w tym miejscu? :P

Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:52

[autor docelowy - kasiek]

The simple joy of living
zdecydowanie jeden z najlepszych ff angielskich, jakie czytałam. humor i styl Autorki/a? są po prostu genialne.

Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:53

Coś z czym spotkałam się niedawno. Naprawdę świetne opowiadanie. Oczywiście drarry. Długie, zakończone, ze szczyptą humoru.
Polecam

Tytuł:"Bond"
Autor: Anna Fugazzi
link: here
Rozdziałów 21+ epilog
Summary: It seems 95% of H/D writers feel compelled to write a "Harry And Draco Are Forced To Be Together By Something Beyond Their Control And Then Unlikely Stuff Happens That Leads To Twoo Wuv" story.

A tłumaczenie wisi już tutaj :)

Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:54

[autor docelowy - szumaia]

autor: Calanthe
tytuł: Big Dick Come Quick
link: TU
długość: 18 (długich) rozdziałów
język: angielski, na poziomie dość zaawansowanym ze szczególnym akcentem na słownictwo używane w scenach erotycznych (nie wulgarne!), których jest sporo...

summary: Draco?s got a theory. About sex. And after much searching for the right candidate, it appears that only Harry Potter, his life long enemy, can help him test it out.

moja opinia: zaczyna się od PWP (zresztą wystarczy spojrzeć na tytuł :) ale później przeradza się w straszliwie wdzięczny, często wzruszający, a jeszcze częściej wzbudzający uśmiech, niekanoniczny (!) romans. Akcja dzieję się po szkole, Voldemort to przeszłość i wogóle wszystko jest pięknie :) I chociaż zwykle ja za takimi fikami nie przepadam, tak ten mnie straszliwie wciągnął i uważam go za rewelacyjny poprawiacz humoru.
No i ten przeuroczy Draco *_*

Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:54

[autor docelowy - Calissa]

autor : Lomonaaeren
tytuł : Building With Worn Out Tools (tytułu polskiego jeszcze nie posiada, ale nieoficjalnie: "Odbudować wszystko")
link : tutaj
Rating: Nc-17
Długość: 33 rozdziały
Opis: Życie Harry'ego i Ginny się psuje po pięciu lat wspólnego życia i pewnego dnia ta oznajmia, że powinni się ze sobą rozwieść. Przy okazji "wojny" wychodzą na jaw takie sprawy jak zdrada Ginny z Blaisem, ciąża. Harry prosi Malfoya, będącego w swoim rodzaju prawnika, by mu pomógł wygrać tą sprawę. A Malfoy nie byłby Malfoyem, gdyby oprócz zapłaty nie planował czegoś innego.
Spoilery do KP, choć wszelkie zbieżności z IŚ nie zamierzone.

Podaję, bo bardzo polubiłam ten fanfik. Ale jak chce ktoś tłumaczyć, to nie ma szans - już załatwiłam sobie zgodę na tłumaczenie (:twisted:), a że zajmuję się teraz innym, możliwe, że zacznę wklejać je za pół roku, może wcześniej. Więc jak ktoś jest bardzo niecierpliwy, może czytać ;)

Edit: A, zapomniałam napisać coś na temat trudności: otóż osoby uczące się parę lat angielskiego i znającego go na poziomie średnim zrozumieją, o co chodzi. Początkującym jednak bym nie radziła.

Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:55

[autor docelowy - Moríen]

Ja dodam coś przed czym zaśmiewałam się nie jedną noc kilka lat temu:
Trylogia Dahli - trzy ostatnie fiki na stronie.

Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez Aevenien » 7 lis 2010, o 13:59

A teraz mała mieszanka moich ulubionych opowiadań:

Changing of the Guard

Summary: Need a perfect stranger? Ask Metamorphosis. Harry Potter runs the business secretly and becomes whoever?s needed for each occasion. He?s not sure whether he should be more surprised, worried, or amused when Draco Malfoy comes to Metamorphosis and requests an actor who can play his boyfriend so that his parents will disown him. Yet Harry has even more dangerous choices after he creates Brian, Draco?s ?perfect? boyfriend. Draco doesn?t know who Brian is, but he?s trying to find out?and now so is Harry.

Tomorrow - prequel
Tomorrow, and Tomorrow, and Tomorrow - fik właściwy
Daybreak - sequel
Bardzo piękne opowiadanie i jest u nas na forum w tłumaczeniu formicy i any - Jutro
i Cor Celatum

Cudownie niekanoniczna i prześmieszna komedia - The Veela Enigma

Cudowne, chyba najśmieszniejsze jakie czytałam, po prostu genialne. Uprzedzam nic nie jeść i nie pić podczas czytania.
Dragon Tamer

To oczywiście tylko mała część, ale nie martwcie się, przejrzę moje zakładki i niedługo tu wrócę:)

Aevenien Offline

Macki Dalekiego Zasięgu

Postprzez NoName » 2 sty 2011, o 23:09

Aevenien napisał(a):[autor docelowy - Maladie]

Eclipse

Autor: Mijan

Draco swore revenge on Harry for Lucius's imprisonment, and for once, he keeps his promise. The old rivalry turns deadly when Draco abducts Harry for Voldemort. But when Draco?s world turns upside down, the fight to save himself and Harry begins.

Chyba nie ma polskiego tłumaczenia.

Aevenien » 7 lis 2010, o 14:48
[autor docelowy - Rowan]

1)Eclipse
Dzieło. Historia zdecydowanie warta przetłuaczenia. Według mnie jest to najlepsze Drarry w języku angieskim. Pomijam świetne komedie, skupiając się raczej na tematach poważnych, refleksyjnych, jednak nie typowych wyciskaczach łez. Nie znajduję w tym przypadku żadnych minusów. Doskonałe opisy, dialogi, świat przedstawiony, postaci? itd. Zarówno Draco, jak i Harry sa bardzo realistyczni, mimo że w całkowicie oryginalny sposób zaczynają przyjaźń. Tego właśnie brakowało mi w Świetle ?specyficznego tła wydarzeń. Jestem pod wielkim wrażeniem talentu dziewczyny, która stworzyła tę historię. Dla mnie to właśnie Eclipse jest swoistą klasyką Drarry.

Eclipse jest w trakcie tłumaczenia przez niejaką Kisielek (odnośnik tutaj: http://yaoice.wordpress.com/zacmienie/ ). NA razie przetłumaczone dwa rozdziały, będzie więcej. Zapraszam.
NoName Offline

Następna strona

Powrót do Recenzje