Strona 1 z 1

Wattpad i kopie fanfików

PostNapisane: 14 sie 2019, o 17:33
przez Mee Lord
Biłam się z tym długo, ale boli mnie serducho, gdy patrzę na to, co się wyrabia na Wattpadzie i postanowiłam o tym napisać, bo wiem, że wiele autorów/tłumaczy prac pochodzi właśnie z tego forum. Chodzi mi o kopiowanie tłumaczeń zamieszczonych na tym forum i wklejanych na Wattpada często bez podawania autora czy tłumacza. Jak na przykład kochana Wiara: https://www.wattpad.com/story/78975482-wiara-drarry istnieje tylko informacja, że to nie osoba publikująca jest autorem i tyle.
Natknęłam się też na Czarne Zwierciadło, Bonded, Draco wśród cieni.
Wiem, że te osoby nie chciały kraść czy coś, jedynie rozprzestrzenić historie, by czytali je też inni, ale pomyślałam, że autorzy/tłumacze powinni o tym wiedzieć. I jeśli te osoby mają Wasze zgody, mój post jest niepotrzebny. Ale jeśli nic o tym nie wiecie, to chciałam być fair. Bo niektórzy traktują to jako kradzież (między innymi ja) i mają prawo, bo to ich praca. Dlatego od dawna chciałam o tym napisać... piszę dopiero teraz, chociaż forum jest już praktycznie martwe, ale pomyślałam, że ja chciałabym wiedzieć, gdyby ktoś rozpowszechniał moją pracę bez wiedzy ani zgody.

Re: Wattpad i kopie fanfików

PostNapisane: 22 gru 2019, o 09:23
przez euphoria
Walczyłam z tym, bo nie chodzi nawet o samo kopiowanie, ale to co za tym idzie - czyli autor/tłumacz nie dostaje komentarzy. Fora takie jak to padają, bo nie ma napływu ludzi, bo po co, bo przecież można przeczytać wszędzie. Te osoby, które sobie tworzą te zbiory - bo to często nie pojedyncze opowiadania, ale cała masa - raczej mają to gdzieś. I z moich kontaktów wynika, że argumenty w stylu 'nie miałam czasu napisać nic swojego, a ludzie czekali i było mi przykro, więc skopiowałam twoje' to brak wyobraźni, debilizm i dno pełne mułu. I tak, nazwij to kradzieżą, bo nie ma się co cackać z debilami.