Kanoniczność

lub jej brak

Dyskusje związane z Harrym i Draco w kanonie i fanonie

Postprzez Draconia Maleficia » 29 sty 2013, o 18:56

. Nie nadaje się też specjalnie na Śmierciożercę, jest nim, również dlatego, że tego się od niego oczekuje

Ale przecież Draco nie nosił Mrocznego Znaku, ciężko jest więc go uznać za Śmierciożercę, był dopiero materiałem na niego. I słabo mu wyszło zdanie egzaminu (zabicie Dropsa)^^
Ktoś poruszył kwestię, że kanoniczni bohaterowie nie potrafiliby się w sobie zakochać. I tu właśnie się zastanawiam, bo sprawa jest bardziej złożona. Podstawowym problemem, i w sumie jedynym, było to, że Draco kompletnie nie ufał Gryfonom. Myślę że skrycie lubił Harry'ego, nawet mu on imponował. Pamiętacie ten moment w siódmym tomie gdy w Malfoy Manor miał rozpoznać Pottera i jego przyjaciół? Co do wydania Rona i Hermiony nie miał żadnych skrupułów, jednak samego Pottera rzeczywiście nie wydał.
Może mówienie o miłości, to sprawa na wyrost, ale przyjaźń... Kto wie. Po prostu im się nie złożyło.
Wracając do sprawy kanoniczności. Naprawdę ciężko jest scharakteryzować Draco, za mało o nim wiemy, o jego uczuciach, autorka za mało go przedstawiła. Łatwiej jest rozgryźć Rona czy nawet Voldemorta, są bardziej charakterystyczni. Na pewno kanoniczny Draco powinien był arogancki, złośliwy, taki... zaczepno-obronny. Z tego co czytałyśmy w książce, nieustannie prowokował, ale gdy ktoś do niego przyskoczył z różdżką (lub pięściami), rzedła mu mina :) Więc na pewno nie powinien w fickach się bić :) Powinien być wygodnickim egoistą i w pewnym sensie samotnikiem, nie mówić o swoich uczuciach. Kreowanie go jako mrocznego i okrutnego (ba, nawet torturującego kogoś) według mnie, mija się z kanonem o kilometry. Tak samo zresztą jak opisywanie go jako rozmemłanej, romantycznej ciapy, cnotki niewydymki która szuka rycerza na białym koniu, chyba że mamy do czynienia z parodią. Ogólnie teksty, które parują ze sobą wrogów, ciężko napisać kanonicznie, nie ujmując bohaterom ich najważniejszych cech. Z tych opowiadań które przeczytałam, Draco wydaje mi się być najlepszy w "Nic nie trwa wiecznie" choć to też nie jest jeszcze to.
Często rozmawiam sama ze sobą, bo potrzebuję rady eksperta.
Draconia Maleficia Offline

Poprzednia strona

Powrót do Drarrowe dyskusje